W piątek 31 marca w Urzędzie Miejskim w Mieroszowie miało miejsce spotkanie Burmistrza Mieroszowa Andrzeja Lipińskiego dotyczące współpracy Mieroszowa z Aderszpachem.

Poruszano kwestie organizacji ruchu turystycznego w bieżącym sezonie, ale także potrzeby rozwoju w tym zakresie i planowane inwestycje Gminy Mieroszów dotyczące:

✅Infrastruktury turystycznej, jak miejsca parkingowe,

✅wypożyczalnie rowerów i kwestie transportu, co szczególnie dotyczy przeciwdziałania problemom związanym z przepustowością dróg i kolei – szczególnie istotne w sezonie letnim powodującym utrudnienia w ruchu na terenie czeskich gmin przygranicznych, ale także w Gminie Mieroszów.

Wspólnie omówiono strategię na ten rok, a także rozpoczęcie współpracy dotyczącej przygotowania wspólnego projektu w ramach funduszy INTERREG.

Współpraca obejmie też stworzenie nowych tras rowerowych po obu stronach granicy w ramach szerszej sieci tras, co pomoże przekierować ruch turystyczny, ruch rowerowy z problematycznych odcinków dróg na piękne krajobrazowo i przyrodniczo ścieżki dla rowerzystów.

Stronę czeską na spotkaniu reprezentowali: Zastępca Starosty Aderszpachu Tomáš DIMITER, Dyrektor Skał Aderszpachu Zdeněk Zatloukal i Kateřina Menšíková, odpowiedzialna za promocję.

Kolejne spotkanie w celu opracowania konkretnych rozwiązań zaplanowano już na kwiecień.