W drugim dniu święta Seniorów tradycyjnie w rytmie poloneza przemaszerowaliśmy wokół mieroszowskiego rynku.

W tym roku odbyła się również pierwsza debata o Seniorach z udziałem parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz instytucji wspierających osoby zależne. Rozmowy o roli Seniora z w życiu społeczności lokalnej potwierdziły jak znacząco zmieniła się polityka społeczna w większości samorządów.

Z jakimi wyzwaniami mierzą się seniorzy dziś jak doskonalić jakość życia Seniora w dzisiejszych czasach? na tak zadane pytanie przez prowadzącą debatę Monika Włodarczyk, radna Sejmiku Dolnośląskiego odpowiadali Nasi Goście:

Izabela Katarzyna Mrzygłocka – poseł na Sejm RP „obecni seniorzy są zupełnie inni niż seniorzy jeszcze 10, czy 20 lat temu, senior to osoba bardzo aktywna, wyjątkowość polega na tym że nie zostają w domach i pomimo problemów chcą cieszyć się wspólnie z przyjaciółmi”.

Agnieszka Kołacz-Leszczyńska ” będąc w stu miejscach w Polsce, słuchając tego co Seniorzy mają do powiedzenia co tak naprawdę jest państwu potrzebne to były trzy zakresy po pierwsze zdrowie, drugi obszar finansowy dotyczył świadczeń emerytalnych i opodatkowania ich oraz możliwości wprowadzenia dodatku „wdowiego”, trzeci obszar to aktywność, w której realizują się Państwo”.

Anna Morawska – „Seniorzy w naszej gminie są bardzo aktywni, pozyskując środki na nasze cele statutowe, od lat realizujemy działania z świetlicą środowiskową czy instytucjami oświatowymi. Seniorzy nie są grupą tylko roszczeniową, Seniorzy mają swój rozum, doświadczenie, honor i potrafią liczyć”.

Sylwia Bielawska Wiceprezydent Wałbrzycha – ” z punktu widzenia gospodarza miasta chciałam zauważyć, że polityka senioralna staje się coraz bardziej znaczącą częścią budżetu z tego względu że jest Państwa Seniorów coraz więcej. Każdy dobry gospodarz, każdej miejscowości mniejszej, większej, doskonale wie, że trzeba zaopiekować się seniorami. Jeżeli zostaną otwarte miejsca aktywności seniorów to Wy będziecie się mogli sobą wzajemnie opiekować, mówić sobie wzajemnie o problemach oraz wspólnie je rozwiązywać odciążając tym samym opiekę społeczną. Dużym problemem są jednak ci seniorzy, którzy izolują się i pozostają wciąż zamknięci we własnych mieszkaniach. W Wałbrzychu uruchomiliśmy „Wałbrzyski telefon Seniora”.

#RenataWierzbicka – „mogę powiedzieć o swoich seniorach w hospicjum, którzy pomimo ciężkiego stanu zdrowia, niejednokrotnie przykuci do łóżek starają się i wymyślają różnego rodzaju aktywności i podobnie jak Wy tworzą kapelusze. Seniorzy martwią się o brak miejsc i brak ośrodków wsparcia dzięki którym mogliby w chwilach utraty zdrowia zostać zaopiekowani, nie chcą być obciążeniem dla swoich bliskich”.

#IreneuszZyska – „jestem ogromnie wdzięczny starszemu pokoleniu za wartości jakie nam potrafiliście przekazać, za niepodległą wolną Polskę, priorytetem polityki rządu jest polityka senioralna. Przywrócono niższy wiek emerytalny, na stałe weszły świadczenia emerytalne trzynasta i czternasta emerytura, waloryzacja emerytur zmiana opodatkowania emerytur, do tego ogromne nakłady finansowe na tworzenie miejsc aktywności seniorów”.

Konkurs na najpiękniejszy kapelusz obfitował w wyjątkową kreatywność jednak zwycięzcow było tylko troje:

I miejsce zajęła Mariola Sarnecka

II miejsce Teresa Leszko

III miejsce Irena Mąka

Zespół muzyczny Relax Forever Duo – Wojtka i Darii Dryzner zagrał świetny koncert z genialnym repertuarem.

Aż łezka kręci się że Senioralia dopiero za rok ‼️

Tegoroczne Seniorialia zostały dofinansowane w ramach projektu: „INTEGRACJA I AKTYWIZACJA OSÓB STARSZYCH – wsparcie inicjatyw Rady Seniorów GMINY MIEROSZÓW”

Dofinansowanie pochodzi ze środków Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Tomasz Tracewski📸